Bebekle Tatile Çıkmak için Hazır mısınız?

baby-sun-rays

Bebekle tatile çıkmak bir çok yeni anne baba için zorlayıcı olabilir. Tatile çıkmadan yapılması gerekenler, toplanması gereken eşyalar, gidilecek tatil beldesinin seçimi, yapılacak yolculuk, olası hastalıklar için ilaçlar vs vs vs liste asla bitmez. Çantanızı alıp kapıdan çıktığınız dönem kadar kolay olmasa da, ufak ipuçları ve önerilerin değerlendirilmesi ile bebekle tatile çıkmak çok yorucu olmadan, keyifli anlarla dolabilir. Ancak en önemli konu bebeğinizin güneşle olan tanışması olacaktır. Bu aşamda en büyük görev size düşmektedir.

Bebekle Tatil için Yer Seçimi

Bebekle tatile çıkmak için öncelikle tatil yerini seçerken özen göstermelisiniz. Tatil yapacağınız yerin küçük bir bebek için uygun şartlara ve gereken konfora sahip olması önceliğiniz olmalıdır. Tabii ki tatil yapılacak mekana ulaşım da bebeğiniz için sorun yaratmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Unutmayın bebeğinizin konforu sizin konforunuzdan önce gelir. Güneş almayan serin alanları olan yerleri tercih etmelisiniz.

Bebeğin Güneşe Çıkması

Bebeklerin ciltlerinde melanin pigmenti henüz daha düşük seviyelerde olduğu için güneş ile direk temas etmemelerine dikkat etmelisiniz. Özellikle 0-6 ay arasındaki bebekler için çok fazla koruyucu faktörlü güneş kremleri önerilmiyor, işte tam da bu nedenle güneş ışınlarını direk almamaları gerekiyor. Daha büyük bebeklerde koruyucu faktörü yüksek ancak güneşi de tamamen bloke etmeyecek şekilde güneş kremleri öneriliyor. Yine de bebekleri ve çocukları 10:00-16:00 saatleri arasında güneşe çıkartmamak en doğru hareket olacaktır. Bu saatlerin dışında ise açık renkli, hafif giyecekler giydirilmeli ve mutlaka kafalarına şapka takılmalıdır. Yine güneşe çıkmadan 30 dakika önce vücutlarının her tarafına güneş kremi iyice sürülmelidir. Güneş kremi her 2 satte bir yeniden sürülmeli ve denizden çıkınca da mutlaka tekrar sürülmelidir.

Bebekle Tatil için Diğer Öneriler

Bebeğin güneşle tanışmasının ardından bazı komplikasyonlar olabilir. Bunların başında güneş çarpması gelir. Bu nedenle yanınızda ateş düşürücü şurup ya da fitil, ağrı kesici şurup, ateşölçer, alerji kremleri mutlaka hazır bulunmalıdır. Çocuklarda göz iltihapları da çok sık görülebilir. Bunun için de mutlaka yanınızda çocuğunuza uygun, doktorunuz tarafından önerilen göz damlaları olmalıdır. Sinek ve böcekleri de unutmayın. Yanınızda bu tip durumlar için de merhem ve kremler olmalıdır.

Tüm bu öneriler sadece olabilecek durumlardır. Belki sizin tatiliniz aldığınız önlemler sayesinde bunların hiçbiri olmadan son derece keyifli şekilde de geçebilir. Unutmayın güneşin sağlıklı olan ışınları bebeğiniz için D vitaminidir.

PAYLAŞ
PAYLAŞ
PAYLAŞ
PAYLAŞ
PAYLAŞ
KAPAT