Renklerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

renkler

Yaşamın her aşamasında bizi etkileyen renklerdeki tercihlerimiz, zaman içinde değişir. Farklı yaşlarda farklı renk tercihlerimiz olur ve hatta farklı renklerden etkileniriz. Çocuklar karakterlerine ve bireysel gelişimlerine göre renk seçebilir.

Yumuşak pastel tonlar ve daha yuvarlak formda mobilyalar arasında büyüyen 2-7 yaş arasındaki çocukların beyinde bulunan öğrenme merkezinin daha kalıcı şekilde bilgileri kavradığı belirlenmiş. Aynı yaşlarda bulunan başka bir grup ise daha canlı renkler ve sert hatlı mobilyalar arasında  daha agresif ve hareketli bir grup olarak belirlenmiş, odaklanma konusunda sorun yaşamış.

Çok Küçük Çocuklar ve Renkler

Güçlü, parlak renkler bir bebeğin iç titreşimlerini ve duygu durumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu  da bebeği huzursuz ve uykusuz hale getirebilir. Kırmızı, sarı ve turuncu gibi parlak, yoğun renkler, bir bebeği huzursuz eder ve hatta ağlamasına bile neden olabilir. Kalın desenler ve güçlü kontrast renkler de aşırı uyarıcıdır, bu nedenle sarı veya krem tonları, şeftali veya pembe dokunuşlar daha eğlenceli ve dinlendirici olur.

Daha Büyük Çocuklar ve Renkler

Çocuk odaları duvarlarında kalın geometrik desenlerden uzak durmak daha sağlıklı  olacaktır. Mavi-yeşil renklerin farklı tonları öğrenmeyi arttırır, sarı-krem tonları sakinlik verir ve daha az miktarlarda turuncu-sarı renkler de stimülasyon ve enerji yaratır.

Yumuşak tonlarda mercan kırmızısı ve menekşe mavisi, ilham ve hayal gücü  arttırdığı için sosyal alanlarda daha iyidir. Kırmızı renk fikirleri teşvik edebilir ama başarıyı teşvik etmeyebilir. Mor tonları beynin her iki tarafını da açar – hem mantık  hem de yaratıcı kısım açıldığında yaratıcı fikirler ortaya çıkar. Çocuklar çoğu zaman bu tür renklerde en ilginç çalışmalarını otaya çıkartırlar.

Yetişkinler gibi, çocuklar da farklı kişilik özelliklerine sahiptir ve ruhlarına dokunan renkleri tercih ederler. Bu da, aktif ve hareketli olan bazı çocukların parlak renkli odalarda mutlu olduğu anlamına gelir. Fakat öğrenme ortamı için bu renk tercihleri uygun olmayabilir. Çocuklar için eğitim ve öğrenme alanları daha yumuşak ve rahatlatıcı renklerde dekore edilmelidir.

PAYLAŞ
PAYLAŞ
PAYLAŞ
PAYLAŞ
PAYLAŞ
KAPAT